Sepetim (0) Toplam: 0,00TL

Fantastik - Kategori kitapları

Fantastik Kitaplar Hakkında Tüm Merak Edilenler

“Winter is coming…” bu repliği hatırlayanlar 8 sezon boyunca bizleri ekrana kitleyen “Game of Thrones” dizisini de mutlaka hatırlayacaktır. Görsel efekt ve oyuncularıyla bir kült haline gelen Game Of Thrones; alternatif bir dünyada yaşayan kızıl büyücüler, yol gösterici kurtlar, ejderhalar, kargalar, acımasız yaşayan ölüler ve 7 krallığın arasındaki amansız mücadelenin anlatıldığı türkçesi Taht Oyunları olan George R. R. Martin tarafından yazılan 9 kitaplık bir seriden oluşan edebi bir eserdir. 

Fantezi edebiyatı olarak da adlandırılan okuyucusunu içine çekip alan fantastik kitapların büyücüler, kurt adamlar, vampirler, ejderhalar, sıradan görünen insanların sıra dışı güçlere sahip olan karakterleriyle var olmayan ülkelerde, çöllerde, gezegenlerde geçen bu modern masalların; dünyada hatta ülkemizde hatrı sayılır sayıda okuyucusu bulunmakta.

Çocuklardan yetişkinlere pek çok yaş grubunda okuyucusu bulunan fantastik kitapların ilk örneklerinin masallar daha sonra da insanlığı kurtarmayı görev edinmiş kahramanları anlatan çizgi romanlar olduğunu söylememiz çok yanlış olmaz. Sadece çizgiyle anlatılan bu fantastik hikayeler zamanla usta yazarların betimleme yetenekleri ile kelimelerin sihri sayesinde muazzam eserlere dönüşmeye başlamıştır. 

Fantastik kitap ve çizgi roman kahramanlarının insan ve doğa üstü güçlerle donatılmış karakterlerinin olması bu iki türün ortak noktası gibi görünse de fantastik kitaplarının karakter derinliği en belirgin farkını ortaya koymaktadır. Çünkü fantastik kitap karakterlerin his dünyaları gerçek hayatı temsil eder. Mutlu prens ve prenses hikayelerinin aksine fantastik kahramanlar gerçek dünya da olduğu gibi zulümle karşılaşmış, yoklukla sınanmışlardır. Gerçek hislere sahip olsalar da alternatif gerçeklik içinde; kendileri gibi olanların arasında farklarını ortaya koyabilecek kadar özgür, korkunun yollarını kesmesine izin vermeyecek kadar cesur ve zafere giden yolda fedakarlıklar yapabilen güçlü karakterlerdir.

Fantastik kitapların okuyucular tarafından bu denli sevilmesinin sebebi de kahramanların hayata karşı duruşlarından ilham almaları olabilir. Okuyucu kimi zaman gerçek hayatındaki kaostan bu alternatif dünya sayesinde kurtulmakta, kimi zaman da karakterlerle kendini özdeşleştirerek kendini keşif yolunda güçlenmektedir. Dünya çapında binlerce insanın sevdiği karakter gibi giyinerek “Role Playing” adı verilen festival ve etkinliklere katılması bunun en canlı kanıtı sayılabilir.

İster keyif, ister gerçek hayattan kaçış için olsun, fantastik kitapların büyüleyici ve sıra dışı bir dünyanın kapılarını Kitap16 ile açabileceğiniz en iyi serileri sizin için derledik:

  • J.R.R. Tolkien - Yüzüklerin Efendisi üçlemesi ( Yüzük Kardeşliği - İki Kule - Kralın Dönüşü)
  • Ursula K. Le Guin - Yerdeniz serisi (Yerdeniz Büyücüsü - Atuan Mezarları -  En Uzak Sahil, Tehanu, Yerdeniz Öyküleri, Öteki Rüzgâr)
  • C.S. Lewis - Narnia Günlükleri (Aslan, Cadı ve Dolap- Prens Caspian - Şafak Yıldızının Yolculuğu - Gümüş Sandalye - At ve Çocuk - Büyücünün Yeğeni - Son Savaş)
  • George R.R. Martin - Buz ve Ateşin Şarkısı serisi (Taht Oyunları - Kralların Çarpışması - Kılıçların Fırtınası - Kargaların Ziyafeti - Ejderhaların Dansı - Kış Rüzgarları (Yayımlanacak) - Bahar Rüyası (Yayımlanacak)

 

488 Kayıt bulundu Toplam 25 Sayfa << < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11-20 > >>
488 Kayıt bulundu Toplam 25 Sayfa << < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11-20 > >>
Kapat